2011 Sport Chek XTERRA National Championships Presented by Nita Lake Lodge


Sunday, September 04, 2011
Whistler, BC


Start Times: Champ/Teams 9:00am @ Sport 9:30am @ Duathlon 9:45am

Overall Results - C H A M P I O N S H I P Distance [1.5km Swim, 30km Bike, 12km Run]
 _____ _________ _____________ ____  ________________________  ___________________  _________ _____  ____________ _____  ___________  _____  ____________  _______
  
   OA     Place    Place In     Bib  Participant                                   1.5km Swim  Pace    30km Bike  Speed    12km Run   Pace     Final       Penalty
 Place   In Sex    Division     No.  Name                      City           Prov  Pos  Time  100m   Pos    Time  km/h   Pos   Time   km    Pos    Time     min 
 _____ _________ _____________ ____  ________________________  ___________________  _________ _____  ____________ _____  ____________ _____  ____________  _______

    1   1/81  M   1/12  PRO-M     1  Josiah Middaugh           Vail             CO    8 20:03  1:21     3 1:27:32 20.6     2   51:12  4:16     1 2:38:46         
    2   2/81  M   2/12  PRO-M    13  Mike Vine                 Edmonton         AB   13 20:36  1:23     4 1:28:34 20.3     3   51:25  4:18     2 2:40:34         
    3   3/81  M   3/12  PRO-M    16  Seth Wealing              Boulder          CO    2 17:54  1:12     7 1:34:59 19.0     1   50:34  4:13     3 2:43:26         
    4   4/81  M   4/12  PRO-M    10  Branden Rakita            Manitou Springs  CO    4 18:39  1:15     6 1:32:22 19.5    10   55:46  4:39     4 2:46:46         
    5   5/81  M   5/12  PRO-M     4  Kelly Guest               Victoria         BC    9 20:06  1:21     8 1:34:59 19.0     4   52:41  4:24     5 2:47:44         
    6   6/81  M   6/12  PRO-M     9  Ben Allen                 North Wollongon  NS    1 17:45  1:11    11 1:37:12 18.5    11   57:02  4:46     6 2:51:59         
    7   7/81  M   7/12  PRO-M    14  Cody Waite                Lakewood         CO   27 21:45  1:27    12 1:37:31 18.5     7   54:30  4:33     7 2:53:46         
    8   8/81  M   1/14  M40-44  115  Simon Pulfrey             North Vancouver  BC   33 23:07  1:33    10 1:36:43 18.6     5   54:10  4:31     8 2:53:58         
    9   9/81  M   8/12  PRO-M    17  Adam Wirth                Boise            ID   22 21:06  1:25    13 1:38:12 18.3     9   55:39  4:39     9 2:54:55         
   10  10/81  M   2/14  M40-44  145  Calvin Zaryski            Calgary          AB   21 21:05  1:25    15 1:38:53 18.2     8   55:10  4:36    10 2:55:07         
   11  11/81  M   9/12  PRO-M    15  Luke Way                  Calgary          AB   25 21:42  1:27     9 1:36:30 18.7    13   58:00  4:50    11 2:56:11         
   12  12/81  M   1/12  M30-34  128  Fred Smith                Knoxville        TN   10 20:23  1:22    20 1:44:44 17.2     6   54:11  4:31    12 2:59:17         
   13  13/81  M  10/12  PRO-M    12  Jean-Philippe Thibodeau   Baie-Saint-Paul  QC    3 17:57  1:12    23 1:46:17 16.9    12   57:14  4:47    13 3:01:28         
   14   1/36  F   1/7   PRO-F    21  Melanie McQuaid           Victoria         BC   16 20:40  1:23    16 1:41:00 17.8    23 1:04:02  5:21    14 3:05:41         
   15  14/81  M   1/11  M35-39   67  Ian Crosthwaite           Kelowna          BC   11 20:33  1:23    21 1:45:23 17.1    19 1:01:13  5:07    15 3:07:08         
   16  15/81  M   1/3   M20-24  140  Adam Ward                 Whistler         BC   38 23:54  1:36    18 1:41:48 17.7    20 1:02:46  5:14    16 3:08:27         
   17  16/81  M   3/14  M40-44  124  Andrew Sellars            Vernon           BC   15 20:36  1:23    26 1:48:43 16.6    16   59:19  4:57    17 3:08:38         
   18  17/81  M   2/11  M35-39   53  Eric Atwood               Sammamish        WA   85 29:06  1:57    17 1:41:00 17.8    14   58:52  4:55    18 3:08:57         
   19  18/81  M   2/12  M30-34  123  Ryan Schellenberg         Calgary          AB   41 24:04  1:37    22 1:45:35 17.0    21 1:03:31  5:18    19 3:13:09         
   20   2/36  F   2/7   PRO-F    23  Brandi Heisterman         Brackendale      BC   64 26:30  1:46    19 1:42:24 17.6    34 1:06:44  5:34    20 3:15:37         
   21  19/81  M   1/7   M25-29  110  Patrick Nesbitt           Red Deer         AB   50 25:07  1:41    32 1:52:51 16.0    17   59:29  4:58    21 3:17:26         
   22   3/36  F   3/7   PRO-F    24  Danelle Kabush            Calgary          AB   39 23:55  1:36    34 1:54:22 15.7    15   59:18  4:57    22 3:17:34         
   23  20/81  M   3/11  M35-39  132  Nathan Stewart            Waterdown        ON   40 24:00  1:36    25 1:47:49 16.7    36 1:06:53  5:35    23 3:18:41         
   24  21/81  M   2/3   M20-24  126  Mathieu Signoretty        Sammamish        WA   24 21:26  1:26    14 1:38:24 18.3    64 1:19:12  6:36    24 3:19:01         
   25  22/81  M   4/14  M40-44  117  Darren Robinson           Kananaskis       AB   51 25:10  1:41    29 1:50:02 16.4    25 1:04:39  5:24    25 3:19:50         
   26  23/81  M   3/12  M30-34  154  Michael Conway            Whistler         BC   74 27:36  1:51    30 1:52:21 16.0    22 1:03:52  5:20    26 3:23:47         
   27   4/36  F   4/7   PRO-F    22  Emma Garrard              Park City        UT   28 22:05  1:29    46 2:01:50 14.8    18 1:00:07  5:01    27 3:24:01         
   28   5/36  F   5/7   PRO-F    26  Mical Dyck                Victoria         BC   79 28:35  1:55    24 1:47:44 16.7    38 1:07:52  5:40    28 3:24:10         
   29  24/81  M   1/8   M45-49  136  Kirk Vandeweghe           Penticton        BC   12 20:34  1:23    35 1:54:44 15.7    43 1:10:08  5:51    29 3:25:25         
   30  25/81  M   5/14  M40-44  100  Roy McBeth                Maple Ridge      BC   53 25:12  1:41    28 1:49:58 16.4    47 1:10:44  5:54    30 3:25:53         
   31  26/81  M   6/14  M40-44  152  Ted Lawson                Vancouver        BC   90 29:34  1:59    31 1:52:26 16.0    24 1:04:27  5:23    31 3:26:26         
   32  27/81  M   4/11  M35-39  147  Duncan Munroe             Whistler         BC   32 22:43  1:31    40 1:57:01 15.4    37 1:07:24  5:37    32 3:27:08         
   33  28/81  M   4/12  M30-34  151  Ryan Moody                Calgary          AB   63 26:10  1:45    39 1:56:50 15.4    31 1:06:19  5:32    33 3:29:18         
   34  29/81  M   1/9   M50-54  103  John Monk                 Canmore          AB   89 29:17  1:58    37 1:55:21 15.6    29 1:05:32  5:28    34 3:30:10         
   35  30/81  M   5/11  M35-39  157  Thomas Hayes              Seattle          WA   31 22:40  1:31    41 1:57:43 15.3    46 1:10:37  5:54    35 3:30:58         
   36  31/81  M   6/11  M35-39  116  Douglas Ritchie           North Vancouver  BC   73 27:23  1:50    33 1:54:18 15.7    48 1:10:49  5:55    36 3:32:29         
   37  32/81  M   7/11  M35-39   87  Daniel Kimball            Fort Mill        SC   62 26:08  1:45    43 1:59:12 15.1    40 1:08:05  5:41    37 3:33:24         
   38  33/81  M   7/14  M40-44  143  Daryl Wood                Squamish         BC   42 24:11  1:37    38 1:56:24 15.5    51 1:13:02  6:06    38 3:33:36         
   39   6/36  F   6/7   PRO-F    27  Sara Tarkington           Boulder          CO   29 22:21  1:30    55 2:06:46 14.2    26 1:04:50  5:25    39 3:33:56         
   40   7/36  F   7/7   PRO-F    28  Tanis Tomlin              Cranbrook        BC   58 25:46  1:44    47 2:02:07 14.7    30 1:06:15  5:32    40 3:34:07         
   41  34/81  M   8/11  M35-39   71  Charles Fortier           New Wesminster   BC   75 28:09  1:53    45 1:59:52 15.0    33 1:06:36  5:33    41 3:34:36         
   42  35/81  M   2/7   M25-29   65  David Conley              Ashland          OR   47 24:39  1:39    49 2:02:24 14.7    41 1:08:26  5:43    42 3:35:28         
   43   8/36  F   1/7   W25-29   60  Katie Button              Stouffville      ON   36 23:33  1:35    48 2:02:18 14.7    45 1:10:24  5:52    43 3:36:14         
   44  36/81  M   2/8   M45-49  127  Roger Smith               Golden           BC   77 28:19  1:54    51 2:04:41 14.4    27 1:04:50  5:25    44 3:37:50         
   45  37/81  M   5/12  M30-34   83  David Huntley             Duncan           BC   56 25:43  1:43    27 1:49:19 16.5    78 1:24:34  7:03    45 3:39:35         
   46   9/36  F   2/7   W25-29   89  Melissa Laflamme          Vancouver        BC   26 21:43  1:27    57 2:08:54 14.0    44 1:10:19  5:52    46 3:40:55         
   47  38/81  M   2/9   M50-54  137  Rick Vircavs              Regina           SK   83 28:53  1:56    53 2:05:41 14.3    39 1:08:01  5:41    47 3:42:34         
   48  39/81  M   9/11  M35-39  111  Jonathan Osland           North Vancouver  BC   52 25:11  1:41    42 1:57:57 15.3    68 1:20:06  6:41    48 3:43:13         
   49  10/36  F   3/7   W25-29   97  Michelle Mark             Vancouver        BC   61 26:03  1:45    60 2:13:04 13.5    28 1:05:15  5:27    49 3:44:21         
   50  40/81  M  10/11  M35-39  101  Scott McMillan            Penticton        BC   19 20:49  1:24    54 2:06:01 14.3    62 1:17:56  6:30    50 3:44:45         
   51  41/81  M   3/7   M25-29   69  Andrew Dingwall           Penticton        BC   60 25:57  1:44    50 2:04:02 14.5    56 1:15:22  6:17    51 3:45:20         
   52  42/81  M   3/9   M50-54  121  Jay Sampsel               Boise            ID   46 24:36  1:39    52 2:05:00 14.4    58 1:15:56  6:20    52 3:45:31         
   53  43/81  M   8/14  M40-44   81  Peter Henderson           Brackendale      BC  107 32:30  2:10    36 1:55:21 15.6    67 1:20:00  6:40    53 3:47:50         
   54  11/36  F   1/9   W35-39   63  Tanya Camposano           Roberts Creek    AB   65 26:35  1:47    56 2:07:51 14.1    57 1:15:35  6:18    54 3:50:00         
   55  44/81  M   9/14  M40-44   59  Bertrand Bozek            Victoria         BC   30 22:36  1:31    63 2:15:39 13.3    52 1:13:05  6:06    55 3:51:18         
   56  45/81  M   3/8   M45-49   74  Steve George              Everson          WA   48 25:04  1:41    68 2:18:11 13.0    42 1:08:44  5:44    56 3:51:58         
   57  46/81  M   4/7   M25-29  150  Gerrard Lewin             Halifax          NS   37 23:36  1:35    74 2:26:01 12.3    32 1:06:29  5:33    57 3:56:05         
   58  47/81  M   4/9   M50-54  114  Bob Pritchard             Calgary          AB   98 30:54  2:04    69 2:18:25 13.0    35 1:06:52  5:35    58 3:56:10         
   59  48/81  M  10/14  M40-44  153  John Minton               Whistler         BC   35 23:24  1:34    61 2:14:19 13.4    63 1:18:51  6:35    59 3:56:33         
   60  12/36  F   1/3   W40-44   57  Caroline Boily            Laterriare       QC   96 30:28  2:02    64 2:16:29 13.2    49 1:12:05  6:01    60 3:59:01         
   61  49/81  M   4/8   M45-49   85  Chris Kent                Fruitvale        BC   67 26:44  1:47    67 2:17:39 13.1    59 1:16:00  6:20    61 4:00:22         
   62  13/36  F   1/3   W45-49  109  Kathleen Negraeff         Vancouver        BC   80 28:41  1:55    66 2:17:08 13.1    60 1:17:06  6:26    62 4:02:53         
   63  14/36  F   2/9   W35-39  149  Yvonne Kraus              Seattle          WA   99 30:59  2:04    59 2:12:26 13.6    70 1:21:16  6:47    63 4:04:41         
   64  50/81  M   1/3   M55-59   56  John Blok                 Whistler         BC   97 30:54  2:04    58 2:11:54 13.6    76 1:24:01  7:01    64 4:06:47         
   65  51/81  M   5/9   M50-54   54  Mike Bergeron             Calgary          AB   69 26:52  1:48    75 2:27:03 12.2    53 1:13:11  6:06    65 4:07:05         
   66  52/81  M  11/14  M40-44  155  Jason Lindquist           Bellingham       WA                                        83 1:27:54  7:20    66 4:07:39         
   67  15/36  F   2/3   W45-49   90  Sue Lambert               Edmonton         AB   34 23:21  1:34    72 2:24:04 12.5    71 1:21:25  6:48    67 4:08:48         
   68  53/81  M   6/12  M30-34   68  Nigel Davies              Bellingham       WA    7 20:02  1:21    65 2:16:50 13.2    96 1:33:18  7:47    68 4:10:08         
   69  54/81  M   1/1   M15-19   96  Trevor Marc               Victoria         BC   20 21:00  1:24    89 2:36:47 11.5    54 1:14:16  6:12    69 4:12:02         
   70  55/81  M   7/12  M30-34   79  Paul Harnett              Vancouver        BC   76 28:17  1:54    76 2:28:02 12.2    69 1:21:09  6:46    70 4:17:27         
   71  56/81  M   5/7   M25-29   98  Justin Marsac             Bethpage         NY  110 34:18  2:18    70 2:20:25 12.8    73 1:22:52  6:55    71 4:17:34         
   72  57/81  M   5/8   M45-49   72  Dan Froula                Bellingham       WA  101 31:46  2:07    62 2:15:29 13.3    87 1:30:22  7:32    72 4:17:35         
   73  58/81  M   3/3   M20-24  130  Sam Stacey                Tauranga         BO   54 25:13  1:41    80 2:29:32 12.0    80 1:25:25  7:08    73 4:20:09         
   74  16/36  F   3/9   W35-39   55  Karin Binder              North Vancouver  BC   68 26:46  1:48    88 2:35:26 11.6    65 1:19:16  6:37    74 4:21:28         
   75  59/81  M   6/8   M45-49   86  Tom Kerber                Blackdiamond     AB   81 28:45  1:55    71 2:21:59 12.7    90 1:31:37  7:39    75 4:22:21         
   76  17/36  F   4/9   W35-39   77  Trish Griffen             Bellingham       WA   71 27:07  1:49    90 2:37:29 11.4    66 1:19:18  6:37    76 4:23:52         
   77  60/81  M  12/14  M40-44   84  Sharkie Jaggard           Reading          UK   17 20:44  1:23    87 2:31:48 11.9    91 1:31:44  7:39    77 4:24:16         
   78  61/81  M   8/12  M30-34   82  Chris Hill                Vancouver        BC   88 29:17  1:58    83 2:30:58 11.9    77 1:24:07  7:01    78 4:24:21         
   79  62/81  M  13/14  M40-44   91  Tim Logie                 North Vancouver  BC   84 28:59  1:56    81 2:30:28 12.0    79 1:24:58  7:05    79 4:24:25         
   80  18/36  F   2/3   W40-44   51  Kristen Armstrong         Spokane          WA   95 30:17  2:02    82 2:30:37 12.0    75 1:23:43  6:59    80 4:24:37         
   81  19/36  F   4/7   W25-29  148  Kristin Markham           Olympia          WA   57 25:44  1:43    85 2:31:28 11.9    85 1:28:59  7:25    81 4:26:10         
   82  63/81  M  14/14  M40-44  107  Bjorn Morisbak            Edmonton         AB   49 25:06  1:41    94 2:47:15 10.8    55 1:14:43  6:14    82 4:27:03         
   83  64/81  M   6/9   M50-54  133  Lance Thatcher            Plano            TX   94 30:00  2:00    78 2:29:13 12.1    89 1:31:07  7:36    83 4:30:19         
   84  65/81  M   1/1   M60+    113  Carl Peterson             Penticton        BC   59 25:55  1:44    77 2:28:42 12.1    99 1:36:55  8:05    84 4:31:32         
   85  20/36  F   1/2   W20-24  131  Rebecca Staynor           North Vancouver  BC   14 20:36  1:23    93 2:44:02 11.0    82 1:27:00  7:15    85 4:31:38         
   86  66/81  M   9/12  M30-34  105  Mike Morelli              Seattle          WA   70 26:53  1:48    92 2:42:18 11.1    74 1:23:40  6:59    86 4:32:50         
   87  21/36  F   5/9   W35-39  102  Sarah McMillan            Penticton        BC   55 25:18  1:42    98 2:51:14 10.5    61 1:17:34  6:28    87 4:34:05         
   88  67/81  M  11/11  M35-39  118  Dave Rossiter             Vancouver        BC  104 32:14  2:09    86 2:31:32 11.9    88 1:30:42  7:34    88 4:34:27         
   89  68/81  M  10/12  M30-34   70  Andrew Ferguson           Calgary          AB   87 29:15  1:57    84 2:31:08 11.9   100 1:39:38  8:19    89 4:40:01         
   90  22/36  F   2/2   W20-24   88  Jessica Kisell            Strathmore       AB   44 24:30  1:38    96 2:49:36 10.6    84 1:28:00  7:20    90 4:42:04         
   91  69/81  M   7/9   M50-54  139  Mike Walsh                Victoria         BC   43 24:22  1:38    73 2:25:54 12.3   108 1:51:52  9:20    91 4:42:07         
   92  70/81  M   2/3   M55-59   66  Clyve Cousins             Salt Lake City   UT   86 29:13  1:57     2 1:23:08 21.7   110 2:50:47 14:14    92 4:43:07         
   93  23/36  F   5/7   W25-29   95  Karen Mann                Squamish         BC   93 29:48  2:00    91 2:40:26 11.2    95 1:32:56  7:45    93 4:43:09         
   94  24/36  F   6/7   W25-29  146  Amber Zirnhelt            Campbell River   BC  114 40:07  2:41    79 2:29:14 12.1    98 1:34:14  7:52    94 4:43:33         
   95  25/36  F   3/3   W40-44  135  Lori-Lynn Tovey           Fort Mcmurray    AB   45 24:32  1:39   104 3:07:17  9.6    50 1:12:43  6:04    95 4:44:31         
   96  26/36  F   6/9   W35-39   52  Sharon Armstrong          North Vancouver  BC  111 34:19  2:18    95 2:47:57 10.7    86 1:29:11  7:26    96 4:51:26         
   97  27/36  F   1/3   W50-54  138  Linda Walsh               Victoria         BC   72 27:19  1:50   100 2:57:23 10.1    93 1:32:03  7:41    97 4:56:45         
   98  28/36  F   1/1   W55-59  142  Beverly Watson            Priddis          AB   66 26:40  1:47   106 3:10:46  9.4    72 1:22:14  6:52    98 4:59:39         
   99  29/36  F   2/3   W50-54  104  Cheryl Moors              Prince George    BC  102 31:54  2:08   102 3:01:45  9.9    81 1:26:46  7:14    99 5:00:24         
  100  30/36  F   3/3   W45-49   80  Jennifer Heffel           West Vancouver   BC   82 28:50  1:56   101 3:00:27 10.0    94 1:32:03  7:41   100 5:01:19         
  101  31/36  F   1/1   W15-19  108  Maya Munzar               Cobble Hill      BC   18 20:46  1:24   107 3:11:52  9.4    97 1:33:34  7:48   101 5:06:11         
  102  32/36  F   7/9   W35-39   93  Heather Macintosh         Squamish         BC  108 32:46  2:12    99 2:51:46 10.5   107 1:49:53  9:10   102 5:14:25         
  103  33/36  F   8/9   W35-39   75  Yvonne Gillette           Black Diamond    WA  115 41:02  2:45    97 2:51:02 10.5   104 1:46:10  8:51   103 5:18:13         
  104  34/36  F   7/7   W25-29   58  Lisa Bommer               San Diego        CA   92 29:42  1:59   105 3:08:15  9.6   106 1:47:27  8:58   104 5:25:23         
  105  35/36  F   9/9   W35-39  129  Diane Spence              Calgary          AB  113 37:05  2:29   103 3:07:02  9.6   103 1:44:25  8:43   105 5:28:32         
  106  71/81  M   8/9   M50-54   64  Gordon Clayholt           Crossfield       AB  116 41:29  2:46   108 3:15:22  9.2    92 1:31:49  7:40   106 5:28:39         
  107  72/81  M   3/3   M55-59  156  Javan Belcourt            Calgary          AB  109 34:12  2:17   110 3:19:29  9.0   102 1:43:11  8:36   107 5:36:51         
  108  36/36  F   3/3   W50-54  106  Joanne Morgan             Prince George    BC  103 31:58  2:08   111 3:24:59  8.8   101 1:43:10  8:36   108 5:40:07         
  109  73/81  M   7/8   M45-49  125  Kelly Sharman             Victoria         BC  112 35:24  2:22   109 3:18:07  9.1   105 1:46:57  8:55   109 5:40:28         
  110  74/81  M   9/9   M50-54  134  Lawrence Tomlinson        Puyallup         WA  100 31:10  2:05   112 3:40:21  8.2   109 2:08:18 10:42   110 6:19:49         
  111  75/81  M   6/7   M25-29   62  Adrian Campbell           Calgary          AB  105 32:15  2:09     1 1:06:23 27.1                                           
  112  76/81  M   8/8   M45-49  122  Jon Schafer               Wynnewood        PA   91 29:36  1:59     5 1:31:14 19.7                                           
  113  77/81  M  11/12  M30-34  120  Rick Salsa                Kelowna          BC  106 32:24  2:10    44 1:59:49 15.0                                           
  114  78/81  M  11/12  PRO-M    11  Conrad Stoltz             Boulder          CO    5 18:49  1:16                                                              
  115  79/81  M  12/12  PRO-M     8  Karsten Madsen            Kitchener        ON    6 20:02  1:21                                                              
  116  80/81  M   7/7   M25-29   76  David Godsall             Vancouver        BC   23 21:08  1:25                                                              
  117  81/81  M  12/12  M30-34  141  Michael Waring            Port Orchard     WA   78 28:30  1:54                                                              
 _____ _________ _____________ ____  ________________________  ___________________ __________ _____  ____________ _____  ___________  _____  ___________ _______

Return to the Race Headquarters Home Page